طیف‌سنج فلورسانس پرتو ایکس XRF

طیف‌سنج فلورسانس پرتو ایکس XRF

دانشکده/پژوهشگاه: دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک

آزمایشگاه: آزمایشگاههای تجزیه مواد معدنی

مدیر آزمایشگاه: دکتر سید رضا قوامی ریابی

تعرفه ثابت: 0 ریال
وضعیت: سالم
خدمات:
کارخانه سازنده: Shimatso XRF1800
نام مسئول: محمد عباسیان
شماره(های) تماس: 9 -02332392204 داخلی 2204
برای استفاده از این تجهیز باید 100% مبلغ فاکتور پرداخت گردد.

فلوئورسانس اشعه ایکس، از روش های آنالیز عنصری است. در این روش، اشعه ایکس به نمونه می تابد و در اثر برانگیختن اتم ها و ایجاد الکترون، اشعه ایکس ثانویه، تولید می شود. هر نمونه بر اساس ترکیب شیمایی خاصی که دارد، از طیف مشخصه اشعه ایکس خاصی برخودار خواهد بود. با استفاده از این تکنیک، می توان آنالیز عنصری نمونه های بلورین، باستانی، زمین‌شناسی، کانی‌ها، سنگ‌ها، شیشه، سیمان، سرامیک‌ها و آلیاژهای فلزی را انجام داد.
هزینه آنالیز این دستگاه برای هر نمونه پودری برابر با 2000000 ریال می باشد. لازم به ذکر است که چنانچه نیاز به تعیین میزان مواد فرار کل (LOI) نمونه باشد، به مبلغ فوق 500000 ریال افروده می گردد. در صورتی که نمونه ارسالی سنگ و یا خاک باشد که نیازمند آماده سازی بوده، مبلغ 700000 ریال نیز بایستی برای این امر در نظر گرفته شود.


برای آماده سازی یک  آنالیز عنصری با روش فلورسانس اشعه ایکس

 ابتدا  نمونه با ید کاملا همگن شود ، که این امربرای مواد معدنی معمولا با آسیا کردن انجام میشود .

یعنی اندازه ذرات نمونه توسط آسیای گلوله حدوداً تا هفتاد وپنج میکرون کوچک میشوند.

دستگاه پرس آزمایشگاه تجزیه مواد :

پودر آماده شده توسط آسیا باید تحت نیروی فشاری دوباره به شکل اولیه خود درآید .دستگاه پرس این آزمایشگاه قادر است نیرویی معادل 375 کیلو نیوتن  ، فشار برروی نمونه اعمال کند ، که به عبارت ساده تر این نیروی فشاری معادل حدوداً  200تن  میباشد.

 ظروف خاصی جهت  ریختن نمونه و قرار دادن آن درزیر فکهای دستگاه وجود دارد که به آن سمپل هولدر گفته میشود .
 در بعضی از موارد ، نمونه ها دارای مواد فرارمی باشند ، که باید توسط حرارت دادن از آن خارج شوند ، برای این کار ازکوره ذوب با دمای 1200 درجه سلسیوس استفاده میکنیم  یعنی بعد ازآسیا کردن نمونه آن را در دمای حدوداً 900 درجه قرار داده تا کلیه مواد فرارازداخل نمونه خارج شود ، سپس آن را در دسیکاتور قرار داده تا خنک شده ، بعد شروع به تهیه قرص نمونه از آن میکنیم

 

تعرفه خدمات
  • اندازه گیری مواد فرار - 500000 ریال
  • آنالیز نمونه - 2000000 ریال
برای استفاده از این ابزار، باید در سیستم شناسائی شوید. چنانچه نام کاربری ندارید، از این لینک برای ثبت نام استفاده نمائید. چنانچه در سیستم ثبت نام کرده اید از دکمه زیر استفاده نمائید. متقاضی سرویس